TANITIM FİLMİMİZ
Karacadağ
Kosgeb
Tobb
Şutso
VALİ TUNADAN MÜJDE VALİ TUNADAN MÜJDE
11.5.2017


 

 

Sayın valimizin lansman toplantısı yaptığı "Ustalık Okulu" Projesi Memleketimize hayırlı olsun..

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa’da mesleksizlik sorununu çözmek ve hem bireye hem de ailesine destek olmak adına Valilik olarak, Şanlıurfa Yüksek Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' kuracaklarını müjdeledi.

Türkiye’de ilk kez ‘Ustalık Okulu’ Şanlıurfa’da kurulacak. Bu ‘Ustalık Okulu’nda 6 ayrı dalda, 5 Bin kişinin eğitim görmesi hedefleniyor. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, bugün valilik makamında bu konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Şanlıurfa OSB Müdürü Yunus Emre Aksu, OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Arhan, Mustafa Arslan, İŞKUR Müdürü Sait Ardan ve Milli Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından İbrahim Erdoğan katıldı.

Vali Tuna, yaptığı açıklamada, toplumsal ve bireysel refahı artırmada istihdamın önemi yadsınamaz olduğunu belirterek, “Küreselleşme ve bilgi toplumuna geçiş süreci tüm dünyada yapısal ve ekonomik bir dönüşüme sebep olmakta ve bu süreçte istihdamı doğrudan etkilemektedir. Özellikle sanayi sektöründe emek yoğun üretimin yerini teknoloji yoğunluğundan üretime bırakması, sektördeki nitelikli işgücü ihtiyacının önemini artırmaktadır” dedi.

Bireyin iş bulmada karşılaştığı en büyük engellerden birisinin mesleksizlik olduğunu vurgulayan Tuna, 
“Mesleksizlik sorununu çözmek ve hem bireye hem de ailesine destek olmak adına Valilik olarak, Şanlıurfa Yüksek Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' kuruyoruz. 
Amacımız, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu, birçok meslekte kişilerin meslek edinmelerine, var olan mesleklerinde gelişmelerine ve işi işbaşında öğrenmelerine destek olmaktır. 
Şanlıurfalı gençlerimizin aldıkları eğitim neticesinde, doğru mesleği seçerek yeni ve güçlü Türkiye'nin nitelikli işgücüne ve kalkınmasına destek olacaklarının bilincindeyiz” diye ifade etti. 
Vali Tuna, Türkiye'de bir ilk olacak ileri Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' ile ilgili şunları kaydetti; 
“- Yüksek Teknoloji, bilgi gerektiren ve okullarımızda ve üniversitelerde eğitimi verilmeyen ''su altı gaz kaynağı'' - Doğalgaz ana hatları gaz altı kaynağı örneği verebiliriz. 
Bu eğitimi alan gençlerimiz, yüksek ücretlerle çalışma imkânları bulacaklardır. 
- Şanlıurfa'da cazibe merkezleri kapsamında kurulacak fabrikaların ihtiyaç duyacağı vasıflı elemanları ''ustalık okulu'nda'' yetiştireceğiz. - Şanlıurfa, sanayide değişik iş kollarında mevcut çalışan, teknik personelin, bilgi ve berecilerinin yüksek teknoloji ile buluşturulması için ''ustalık okulu'nda'' ücretsiz eğitimler verilecektir.
- 21. Yüzyıl, Teknolojinin hızla geliştiği, bilginin hızla yayıldığı, hareketliğin artığı, esnekliğin önem kazandığı bir çağdır. 
Bu çerçevede 21. yüzyılın gerektirdiği en önemli beceri, kişilerin kendi kariyerlerini oluşturabilme becerisidir. Beceriyi tanımlarsak ''elinden iş gelme durumuna, ustalık, maharet '' olarak tanımlamaktır.

 

(AYRINTILAR LİNKTEDİR.)


Kaynak: http://www.urfastar.com/gundem/vali-tuna-dan-mujde-h26607.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter


11.5.2017  -  Bu haber 2 kez okundu.